דיקור סיני על ידי קופות החולים

מגוון טיפולי מגעדיקור סיני הוא כבר מזמן לא הוקוס פוקוס או ממבו ג’מבו עם מחטים – גם אם כשרק הגיעה למערב, נחשבה שיטת הטיפול המובילה ברפואה סינית כעוף מוזר, ואף נחשדה בשרלטנות, הרי שבמשך השנים הצטברו אלפי מטופלים שבעי רצון, וסביבם מעגלים הולכים ומתרחבים של אנשים שכבר מבינים שיש דברים בגו. עליית הביקוש לטיפול בדיקור סיני (כמו גם לטיפול בשיאצו, ברפלקסולוגיה ועוד) הביאו לכך שגם קופות החולים השונות הבינו כי אינן יכולות להישאר מאחור – וגם הן חייבות להציע טיפולים “אלטרנטיביים” למבוטחיהן.

כך, למשל, “מכבי שירותי בריאות” יצרה את מסגרת “מכבי טבעי” המעניקה טיפולי דיקור סיני וטיפולים משלימים נוספים, ואף הקימה בצוותא עם האוניברסיטה הפתוחה מכללה ללימודי רפואה משלימה. “כללית רפואה משלימה” – הזרוע האלטרנטיבית של קופת חולים כללית – פרסה למעלה מחמישים מרפאות ברחבי המדינה, קופת חולים לאומית מתהדרת במאות מטפלים ב”רפואה טבעית משולבת”, וגם במסגרת הרפואה המשלימה של קופת חולים מאוחדת ניתן לזכות בטיפולי הומיאופתיה, ביו פידבק, פלדנקרייז, אקופונקטורה (דיקור סיני), כירופרקטיקה ועוד.

מיהם המטפלים בקופות החולים?

קופות החולים מקפידות להעסיק אך ורק מטפלים בדיקור סיני שסיימו את לימודיהם במכללה הנחשבת איכותית. חשוב לזכור שלימודי רפואה משלימה, ולימודי רפואה סינית בפרט, הם תחומים פרוצים – וכמעט כל אחד יכול להכריז על עצמו כעל בית ספר ללימודי הרפואה הסינית ולהעניק תעודות. המועצה להשכלה גבוהה לא מפקחת על לימודים אלה, וגם לא משרד הבריאות. רק גוף חסר מעמד חוקי – אך בעל תוקף מוסרי – הנקרא “האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי” מספק פיקוח כלשהו על תחום הולך ומתרחב זה.

הידיעה כי דיקור סיני בקופות החולים יתבצע בידי בוגר של מוסר לימודים רציני בהחלט מרגיעה, אך מצד שני רצוי לדעת גם כי שכר המטפלים ברפואה סינית המועסקים בקופות החולים נמוך – כך שאם תבחרו לעבור דיקור סיני במסגרת קופת חולים ולא בקליניקה פרטית, סביר להניח שתקבלו את הטיפול ממטפל טוב, אך כזה הנמצא בראשית דרכו וטרם צבר מספיק קליינטורה כדי לפתוח קליניקה פרטית (כלומר, חסר ניסיון יחסית, ולניסיון בהחלט תפקיד מרכזי בדיקור סיני, כמו ברפואה באופן כללי).

בקופות החולים לעומת השוק הפרטי

סמל הרפואה המשלימהדיקור סיני שמתבצע במסגרת אחת מקופות החולים יהיה ברוב המקרים, ואולי אפילו בכולם, קצר יותר מכזה המתבצע בקליניקה פרטית – ואפילו קצר יותר משמעותית. ראשי המסלולים לרפואה טבעית/ משלימה/ משולבת בקופות החולים השונות טוענים כי דיקור סיני הוא טיפול מהיר מטבעו, וכי אין שום צורך ביותר מ- 20-30 דקות דיקור (ושבמקרים מסוימים טיפולים ממושכים יותר אף מחלישים את המטופל). ייתכן שיש אמת בדבריהם, ואמנם כשרוצים לבחון האם קיבלנו תמורה לכסף שהשקענו בדיקור סיני, כמו בכל טיפול, המדד הוא לא מספר הדקות שהושקעו בנו או מספר המחטים שהוחדרו לגופנו, אלא מידת השיפור בבריאותנו ובהרגשתנו, אבל אי אפשר להתעלם ממגבלת הזמן המוקדש לטיפול בדיקור סיני במסגרת קופות החולים השונות – ומהתחושה כי בקופות החולים השיקול הפיננסי מהווה  מרכיב משמעותי לא פחות מזה הטיפולי.

מחירים ועלויות

דיקור סיני לגמילה מעישוןהיתרון הגדול של דיקור סיני במסגרת קופות החולים השונות ביחס לזה הניתן בשוק הפרטי הוא המחיר. עלות טיפול בדיקור סיני, לפחות עבור מי שבכיסו ביטוח משלים (מכבי כסף/זהב, כללית מושלם, לאומית זהב וכו’), נמוכה באופן משמעותי מטיפול בשוק הפרטי.

עבור מי שידו אינה משגת טיפול פרטי, קבלת טיפול ורווח מיתרונות הדיקור הסיני במסגרת קופות החולים היא בהחלט אופציה שכדאי לקחת בחשבון, והיא עדיפה על ויתור על דיקור מחוסר ברירה.