דיקור סיני לטיפול במחלות עור

טיפול בדיקור סיניהרפס, אקנה, פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס ושאר מחלות עור הן מקור למצוקה קשה עבור מי שחולה בהן, ובפרט באלה המוגדרות כרוניות (כלומר מחלות המקננות בנו באופן קבוע ומתפרצות מעת לעת). מעבר למצוקה הפיזית שיוצרת כל מחלה, העובדה כי מחלות עור באות לידי ביטוי מיידי במראה שלנו ופוגעות בו, מוסיפה קושי רגשי ומחלישה מאוד את הדימוי העצמי של החולה. המדע אמנם רקח מיני משחות שונות להעלמת הסימפטומים החיצוניים בחלק מהמקרים, אולם מי שחפץ בטיפול יסודי יותר, כזה שיתקוף את הבעיה מן השורש ולא רק על פני השטח, מוזמן להסתייע ברפואה סינית – ובפרט בטיפול דיקור סיני.

הרפס

ההרפס היא מחלה ויראלית, וליתר דיוק משפחת מחלות הנגרמות בשל נגיפים. הביטוי החיצוני של מחלות אלה הוא שלפוחיות על העור, ובפרט באזור השפתיים ואיברי המין. היכולת של הנגיף לתקוף את הגוף היא תוצר של שינויים הורמונאליים, מערכת חיסון חלשה או מתח ולחץ. אחת ההשפעות של דיקור סיני (כמו של רוב הטיפולים ברפואה אלטרנטיבית) היא הרגעת הגוף והנפש, ובנוסף הדיקור מחזיר את הגוף לאיזון (אם השינויים ההורמונאליים פגמו בו) ומחזק עד מאוד את יכולות המערכת החיסונית לטפל בפולשים ולחסלם.

בין השאר יחזק דיקור סיני גם את הריאות, שעל פי רפואה סינית מסורתית קשורות קשר הדוק לעור, את הטחול (הקשור להגנה מפני זיהומים) ואת הכבד.

אקנה

מחלת האקנה מתפרצת בעיקר בגיל ההתבגרות, ואכן יש המכנים אותה “פצעי בגרות”. למעשה, זוהי דלקת שתוקפת את זקיקי השערות בפנים ואת בלוטות החלב – ומסבה עוגמת נפש מרובה למי שלקה בה ופניו איבדו מיופיים, סיבה מספיק טובה לפנות לטיפול בדיקור סיני.

תזונה נכונה היא מרכיב חשוב ברפואה הסיניתאמנם היא מכונה “פצעי בגרות” אבל לא כל המתבגרים לוקים בה. בין הסיבות להתפרצותה מתח נפשי, צריכת יתר של חלב ומוצריו (דמן של הפרות מכיל הורמונים רבים ואלה מגיעים אלינו דרך החלב ומוצריו), הפרשת יתר של שומנים מבלוטות החלב (השומנים סותמים את זקיקי השערות, מצטברים שם ומהווים בית נפלא לחיידק האקנה והתוצאה תגובה דלקתית) ועוד.

דיקור סיני יפחית משמעותית את חומרת האקנה, ובחלק מהמקרים אף יעלים אותה כליל.

אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס, הידועה גם כ”אסטמה של העור”, היא מחלה אוטו-אימונית (כלומר כזו שבה הגוף יוצא כנגד עצמו) והיא גם אחת הסיבות הנפוצות לפנייה למטפלים ברפואה סינית ובדיקור סיני במיוחד – שהרי גוף שיוצא כנגד עצמו הוא גוף שיצא מאיזון, ואין כמו דיקור כדי להחזיר את הגוף אל “דרך הישר”.

מחטי דיקור סיניהסימפטומים של אטופיק דרמטיטיס הם עור מגורה, יבש, אדום וגירודים בלתי נעימים. הרפואה הקונבנציונלית טרם מצאה שיטות לפוגג את המחלה, ומסתפקת בהעלמת הסימפטומים: אנטי היסטמינים שונים להפחתת הגירוד, משחות וקרמים לשמירה על עור לח והמלצה ללבוש בגדים “נושמים”. במקרים מסוימים, חמורים יחסית, יינתנו לחולים סטרואידים – אולם חשוב לדעת כי לאלה תופעות לוואי לא פשוטות (דבר שכמובן לא קיים בדיקור סיני).

רפואה סינית מחפשת את הסיבות לכך שהגוף תוקף את עצמו. אלה יכולות להיות חוסר איזון של אנרגיית הצ’י בכליות, בטחול, בכבד וכמובן בריאות (לא בכדי אטופיק דרמטיטיס נקראת גם “אסטמה של העור” – העור מושפע מאוד מהריאות). דיקור סיני משפר את זרימת הצ’י (דרך המרידיאנים – התעלות בהן זורמת האנרגיה בגוף) ובכך מפחית את הסיכון שהגוף יתקוף את עצמו.