דיקור סיני והשפעתו על סוכרת

סוכרת היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם, וגם המסובכות ביותר – ברפואה סינית נלחמים בסוכרת ובהשפעותיה הלא פשוטות מזה אלפי שנים, במגוון אמצעים ובראשם דיקור סיני.

הסוכרת – שיש לה סוגים שונים (סוכרת נעורים, סוכרת 2 וסוכרת בהיריון) – הופכת יותר ויותר נפוצה בשנים האחרונות, בעיקר בעולם המערבי, כשבין הגורמים לה ניתן למנות את ההשמנה. טיפול ברפואה סינית לא מצטמצם לחיפוש דרכים להעלות את רמת האינסולין בדם ולאפשר לו לטפל בסוכר, אלא מסייע לאדם לשנות את כל אורחות חייו – באמצעות דיקור סיני (אקופונקטורה) וכלים נוספים.

מאות מיליוני חולים

מספר החולים בסוכרת ברחבי העולם, על פי ארגון הבריאות העולמי, הוא עצום – בשנת 2009, לדוגמה, נאמד מספרם ב- 220 מיליון איש ואישה!

כאמור, לסוכרת 3 סוגים: סוכרת נעורים, סוכרת 2 וסוכרת בהיריון. המשותף לשלושתם הוא מחסור באינסולין, או פעילות משובשת של הורמון חשוב זה, המופרש בלבלב ושאחד מתפקידיו הוא לשמור על רמת הסוכר בדם.

חוסר איזון בכמות הסוכר בדם, ועלייתה לרמות גבוהות מדי, גורמת למתן שתן מרובה (שכן הגוף שואף להיפטר מהסוכר העודף), לצמא מופרז (בניסיון להחזיר לגוף את הנוזלים שאבדו וכן להקטין את רמת הסוכר), לחולשה, לעייפות, לירידה במשקל ולתחושת רעב מתמדת (את כל אלה ניתן למנוע באמצעות דיקור סיני). תופעה נפוצה נוספת היא היפוגליקמיה – כשרמת הסוכר בדם יורדת לרמה נמוכה מדי (בשל עודף אינסולין, או כשלא אוכלים זמן רב), הגוף עלול להגיב בסחרחורות, הזעה מרובה, בלבול ואף התעלפות.

סוכרת ממושכת שאף מחמירה גורמת לסיבוכים קשים במיוחד – עיוורון (בשל פגיעה ברשתית העין), אי ספיקת כליות, פגיעה חמורה בכלי הדם שאף עלולה להוביל לקטיעת רגל ופגיעות עצביות חמורות. במקרים לא מעטים היא מביאה גם למות החולה (בשנת 2005 תועדו למעלה ממיליון מקרי מוות כתוצאה מסוכרת). הרפואה הקונבנציונלית אמנם מוצאת דרכים “לתקן” את רמת האינסולין בדם ולהבטיח את פעולתו, אבל מסתפקת בלשמור את המחלה תחת שליטה ואת הסוכר בדם ברמה סבירה, ובדרך כלל לא מנסה לאתר את הסיבות למחסור באינסולין ולטפל בהן.

מטפלים ברפואה סינית מאבחנים את החולה באופן יסודי ומקיף ומאתרים את הגורמים בחייו שהביאו לסוכרת. את הגנטיקה אמנם אי-אפשר לשנות, אבל איתור הסיבות מאפשר למטפל לבחור נקודות דיקור ולהציע דיקור סיני שיאזן את אנרגיית הצ’י של הגוף ויחזיר את הגוף לאיזון.

גורמים לסוכרת

לכל אחד מסוגי הסוכרת גורמים מעט שונים, ובדרך כלל מדובר בשילוב של גנטיקה עם תזונה ובנוסף השפעות סביבתיות. עודף משקל הוא אחד הגורמים המכריעים בהיווצרות סוכרת 2, ואחד האחראים למספר העצום של חולי סוכרת זו בעולם. גם פגיעה בלבלב – כתוצאה מווירוס, טראומה פיזית או כל בעיה סביבתית – עלולה להוביל להתפרצות סוכרת.

הסובלים מסוכרת נעורים שפונים לעזרת דיקור סיני יעברו בדרך כלל טיפול שמטרתו למנוע את החמרת המצב ולפוגג את הסימפטומים של המחלה. כך, למשל, צמא מוגבר – שעל פי רפואה סינית הוא מצב של חוסר יין בריאות (וחוסר איזון בינו לבין היאנג) – יטופל על ידי חיזוק אותו יין. חיזוק היין בכליות, באמצעות דיקור סיני ואמצעים נוספים, יפחית את תופעת השתן המוגבר, וכדי למנוע רעב מופרז ותמידי מטפלת רפואה סינית בקיבה ומחזקת את היין שבה.

סוכרת 2 שמתחילים לטפל בה לפני שהיא מחמירה באמצעות רפואה סינית ניתן לרפא!

דיקור סיני עבור חולים בסוכרת זו יאזן את אנרגיית הצ’י בלבלב, בכבד, בקיבה ובטחול, ישפר את תפקודה של מערכת החיסון ויחזק אותה משמעותית, ויפחית במידה ניכרת את הלחץ והמתח שיצרו המחלה (ושכמובן גם משמרים אותה ואף מחמירים אותה). בנוסף לדיקור סיני, ימליץ המטפל על שינוי תזונתי ובפרט ויתור על פחמימות פשוטות ומזון מעובד והוספת מזונות מצננים (למשל חלב ומוצריו).