דיקור סיני בשילוב צמחי מרפא

במובנים רבים דיקור סיני וצמחי מרפא הם כמו יין ויאנג – טיפולים המשלימים זה את זה, ויוצרים סינרגיה אפקטיבית מאוד.

גם דיקור סיני וגם צמחי מרפא (סינים) הם תוצר של ניסיון שהצטבר במשך מאות ואף אלפי שנים, ואינספור טיפולים ברפואה סינית. בסין הם חלק בלתי נפרד ממערך הרפואה, ובשלהי המאה העשרים בואכה המאה העשרים ואחת הם כבשו לעצמם מקום של כבוד גם בקרב תושבי חצי הכדור המערבי – אלה שהתאכזבו מרפואה קונבנציונלית, ואלה שמבינים שלצד הרפואה המערבית כדאי מאוד להיעזר גם ברפואה משלימה, ובפרט בטיפולים ברפואה סינית (שדיקור סיני הוא מאבני היסוד שלה).

מהו דיקור סיני?

דיקור סיני (הידוע גם בשם אקופונקטורה) הוא טיפול שנועד לאזן את אנרגיית הצ’י, הלא היא אנרגיית החיים, בכל איברי הגוף ומערכותיו שבהם היא יצאה מאיזון (או שיש עודף צ’י במקום מסוים, או חוסר בצ’י, או חסימה בזרימתה). חוסר איזון בין יין ליאנג, או בין 5 האלמנטים היסודיים (מתכת, עץ, מים, אש ואדמה) הם בין הגורמים לאנרגיית צ’י לא תקינה – דיקור סיני מחזיר את האיזון לגוף ואיתו את הבריאות.

מהם צמחי מרפא סינים?

תכונות הריפוי המצויות בצמחים הן “סוד” ידוע בתרבויות רבות. ייחודים של צמחי המרפא הסיניים הוא בכך שבניגוד לתרבויות אחרות שם השימוש בצמחי מרפא היה שולי עד אזוטרי, הרי שבסין לצמחי מרפא מקום של כבוד בתחום הרפואה. שימוש בצמחי מרפא בסין תועד כבר לפני אלפי שנים, והידע – שהועלה על הכתב – הלך והצטבר והשתכלל עם השנים. צמחי מרפא סינים, כמו דיקור סיני, נועדו לאזן את הצ’י – בין אם באמצעות חיזוק יין חלש, חיזוק יאנג חלש ועוד ועוד השפעות חיוביות, כשלכל מצוקה מתאימה פורמולת צמחים משלה.

מקרים של אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס – כלומר, אסטמה של העור – היא מחלה נפוצה במיוחד בקרב תינוקות (פוקדת כ-15 עד 20 אחוז מהם), ובכלל, היא המחלה השמינית מבחינת השכיחות שלה בקרב בני 25 ומטה. למחלה זו בסיס גנטי מוצק (עובדה שהוכחה גם על סמך מחקרים בקרב תאומים וגם על סמך מחקרים שבחנו מה הסיכוי של ילד לפתח אטופיק דרמטיטיס אם אחד מהוריו נושא את המחלה).

לצד הבסיס הגנטי, סביר להניח שישנה גם השפעה סביבתית משמעותית, שכן במדינות מתועשות עלה אחוז החולים באסטמה של העור בצורה דרמטית בעשורים האחרונים (ככל הנראה בשל חשיפה לזיהומים תעשייתיים, תזונה שכוללת חומרים משמרים, ועוד.

מחקרים שבחנו את יעילות הטיפול המשולב של דיקור סיני עם צמחי מרפא הוכיחו כי מדובר בשילוב מנצח – כל אחת משיטות הטיפול ברפואה סינית הייתה יעילה גם לבד, אבל לשילוב הייתה עוצמה רבה יותר.

מצוקות אחרות שניתן לפוגג

עדויות מטופלים מספקות סיפורי הצלחה רבים של דיקור סיני, עבור שורה ארוכה של מצוקות. גם מחקרים שהתבצעו כדי לבחון את יעילות הדיקור הסיני, עם או בלי צמחי מרפא, גילו יעילות של ממש בשיפור הסיכוי להיכנס להיריון במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית, בהפחתת כאבי גב, בשיפור איכות חייהם של הסובלים מדלקות מפרקים שונות, בהחזרת הזקפה למי שאיבד אותה מסיבות שונות ובעיקר באיון מיגרנות.

צמחי מרפא אולי לא יכולים להוות אמצעי ריפוי בפני עצמם, אבל הם בהחלט תוספת רבת ערך לטיפולים שונים – בין אם מערביים ובין אם כאלה המשויכים לרפואה אלטרנטיבית.

בראשית המאה ה- 21 כבר יש לא מעט אנשים המודעים לסגולות צמחי המרפא השונים, אולם למרבה הצער – מסיבות שונות ומשונות, ובראשן הלובי החזק של חברות התרופות להן אינטרס שאנשים יצרכו את המוצרים שלהן (ושעליהם ניתן לרשום פטנט) – אין מספיק מחקרים לגבי היעילות של הצמחים השונים. אבל גם כך הידע לגבי צמחי המרפא הולך ומצטבר, ואין ספק שככל שינקפו השנים כך תפקידם של הצמחים בטיפולים יהיה מרכזי יותר.