דיקור סיני כפתרון לחרדות

החיים המודרניים מתאפיינים בלחץ רב. הלחץ גורם לנו מצד אחד להשתפר ולשכלל את יכולותינו אבל מצד שני עלול לעיתים לעורר חרדה, ואף הפרעת חרדה או התקף חרדה – תופעות שפוגעות משמעותית באיכות חיינו. דיקור סיני יפוגג את המתח, יאזן את הגוף ואת הנפש גם יחד (שהרי ברפואה סינית אין גוף ללא נפש ואין נפש ללא גוף) ויוציא את האדם ממעגל האימה. חשוב להדגיש כי בניגוד למצוקות אחרות, שבהן דיקור סיני יכול לחולל פלאים תוך מספר קצר יחסית של טיפולים, הרי שדיקור סיני לחרדות הוא תהליך ממושך, שייתכנו בו עליות וירידות, התקדמויות ונסיגות, אבל בסופו של דבר כן יושג שיפור באיכות החיים.

מהי חרדה ומהי הפרעת חרדה?

חרדה מוגדרת כמצב פיזיולוגי ופסיכולוגי (שכן יש לה גם מאפיינים פיזיים וגם מאפיינים רגשיים) שבו ישנם דאגה עזה ומתח רב מפני איום כלשהו – מוחשי או דמיוני, איום שהאדם חש כי אין לו את הכלים להתמודד איתו.

בניגוד לפחד, שנובע כתוצאה מגירוי חיצוני ספציפי, החרדה מופיעה ללא סיבה נראית לעין (לכאורה כמובן; מטפלים ברפואה סינית בעלי ניסיון של טיפול בחרדות יודעים כי לכל דבר יש סיבה). משך השפעתה של החרדה על הגוף משתנה מאדם לאדם, וממקרה למקרה. בין הסימפטומים של החרדה ניתן למנות הזעה עזה, דופק מהיר, סחרחורות, חולשה, בחילות, כאבי ראש וכאבים בחזה, מחשבות בלתי נשלטות על צרה איומה, חוסר ביטחון ועוד.

הפרעות חרדה בהן מטפל דיקור סיני

אם חרדה היא מצב לא נעים, מאוד לא נעים, הרי שהפרעת חרדה היא כבר מחלה של ממש (שיש לה פתרון בדיקור סיני, אם כי, כאמור, לא מדובר בתרופת פלא).

סוג אחד של הפרעת חרדה הוא חרדת בחינות – כולנו נלחצים בזמן מבחן (כל מבחן, לאו דווקא בבית ספר או באוניברסיטה) אבל ישנם כאלה שמבחינתם מבחן הוא אירוע טראומתי של ממש, והם חווים בו לא רק בלבול וקושי שמביאים לציון נמוך ביחס לידיעותיהם ויכולותיהם, אלא מצוקה פיזית ניכרת (הזעה, קצב לב מואץ ועוד).

חרדה נפוצה אחרת – וסיבה טובה לטיפול ברפואה סינית (הכולל דיקור סיני ועוד) – היא חרדה חברתית. חרדות חברתיות, בעוצמה זו או אחרת, מאפיינות אנשים רבים מאוד – שסיטואציות חברתיות יומיומיות ובסיסיות גורמות להם להסמיק, להזיע, לגמגם, לרעד בקול ולבחילות. במקרים רבים מצטרפים לחרדה החברתית גם דימוי עצמי ירוד ואף דיכאון בעוצמה זו או אחרת.

דיקור סיני לחרדות מטפל גם במקרים של פוביות שונות – פחד גבהים, פחד מטיסות, פחד מזוחלים, פחד מכלבים וכו’. עוד מצוקה המצריכה פנייה לאקופונקטורה (דיקור סיני) היא התקף חרדה. התקף חרדה הוא מצב שבו האדם משוכנע כי הוא חווה התקף לב בגלל כאב בחזה, תחושת חנק, הזעה מוגברת ועוד סימפטומים (כפי שיודע כל מי שצפה ב”סופרנוס” וזוכר את התקפי החרדה של טוני…)

דיקור סיני – לא תרופת פלא, אבל כן חבל הצלה

דיקור סיני – צריך שוב ושוב להדגיש – לא יפוגג הפרעות חרדה תוך טיפול אחד וגם לא אחרי שני טיפולים. בנוסף, יש חשיבות גבוהה במיוחד לאבחון, שיזהה את המקורות של הפרעת החרדה. הפרעת החרדה עשויה לנבוע מחוסר צ’י במספר איברים (טחול, לב, כבד או כליות), מחוסר דם באחד מאיברים אלה, בשל יין נמוך מדי באותם איברים או באופן כללי מזרימת צ’י לא תקינה במקום מסוים בגוף. דיקור סיני משחרר את החסימות באמצעות החדרת מחט אל נקודה רלוונטית (אחת ממאות נקודות הפזורות על גבי המרידיאנים השונים). בנוסף, טיפולים בחרדות באמצעות רפואה סינית כוללים במקרים רבים גם שימוש בצמחי מרפא סינים, ורצוי מאוד להוסיף גם כלים משיטות טיפול אלטרנטיביות אחרות כמו דמיון מודרך או מדיטציה שמסייעים להרפיה.