דיקור סיני לטיפול במיגרנות

מחקרים הוכיחו את יעילות הדיקור הסיני למיגרנותאחת המצוקות הקשות ביותר שיכולות לפקוד אדם היא מיגרנה. למעשה, במקרים רבים האדם בטוח כי כלל אין אפשרות לטפל בכך ולהפוך את החיים לנטולי כאב וצער, וכי נגזר עליו לשבות מפעילות שעות רבות ולסבול מכאבים עזים ומתחושה כאילו הראש עומד להתפוצץ – אבל טיפול בדיקור סיני כבר שחרר אנשים רבים ממיגרנות איומות ונוראות ובהחלט כדאי לבחון את האופציה. גם מי שניסה שיטות אחרות במסגרת רפואה אלטרנטיבית, וחווה אכזבה, רצוי כי לא יפסול על הסף דיקור סיני – שיטה בעלת שורשים איתנים בהיסטוריה של הרפואה.

מהי מיגרנה?

מיגרנה היא כאב ראש עז במיוחד. הסיבה לכך היא התרחבות משמעותית של כלי הדם במוח, וכתוצאה מכך גירוי רב עוצמה של קולטני הכאב. בדרך כלל מיגרנה מורגשת באזור אחד של הראש (אם כי אצל אותו אדם ההתקפים יכולים לנוע משמאל לימין ולהיפך), או מאחורי העיניים. תדירות ההתקפים, משך כל התקף ועוצמת הכאב משתנים באופן טבעי מאדם לאדם (מיגרנה עלולה להימשך גם עד 48-72 שעות!) ובכל מקרה החוויה היא מטלטלת ואף טראומטית – סיבה נוספת לפנות לעזרת דיקור סיני.

קבוצת הגיל שאצלה שכיחות המיגרנות היא הגבוהה ביותר הם בני עשרים עד ארבעים, אולם ישנם גם מקרים רבים של ילדים הסובלים ממיגרנות חזקות (וכמובן שגם זאטוטים לא חייבים לסבול – דיקור סיני לילדים פותר מצוקות רבות, ובהן גם מיגרנות). השכיחות בקרב גברים בגילאים אלה היא כ-10-12% ואילו בקרב נשים השכיחות היא כמעט כפולה (ככל הנראה בשל גורמים הורמונאליים).

למיגרנה יש יסוד גנטי מובהק, אבל גם גורמים סביבתיים מגדילים את הסיכון להתקף: מזג אוויר חם במיוחד, תזונה לא נכונה, מצוקה רגשית או חוויה לא נעימה – כל אלה הם טריגרים להופעת המיגרנה. בדרך כלל לפני הופעת מיגרנה ישנם סימנים המעידים על התפרצותה הקרבה ובאה.

על הנזקים העצומים שגורמת המיגרנה לגוף ולנפש תעיד העובדה שארגון הבריאות העולמי (ה- WHO) הגדיר אותה כמצב של חולי כרוני ומגביל מאוד. אמנם מיגרנה היא מחלה כרונית – אבל כאמור, דיקור סיני בהחלט עשוי לפוגג אותה או לכל הפחות להקטין משמעותית מאוד את תכיפות ההתקפים ועוצמתם.

דיקור סיני למיגרנות

“סוד” ההצלחה של דיקור סיני (אקופונקטורה) הוא ההתבוננות המעמיקה באדם ולא במיגרנות. מטפלים ברפואה סינית אמונים על ביצוע אבחון מקיף במיוחד בטרם התחלת הטיפול – אבחון הכולל תשאול, בדיקת לשון, בדיקת דופק ומישוש אזורים רלוונטיים בגוף – ובהתאם לבחור נקודות דיקור שיחוללו את השינוי. בנוסף, הדיקור משחרר בגוף אנדורפינים – מפוגגי כאבים טבעיים.

הוכחה ליעילותו של דיקור סיני במיגור מיגרנות ניתן למצוא במחקר בריטי שהתפרסם בשנת 2004, ושעל פיו הנבדקים שטופלו באמצעות דיקור סיני חוו ירידה משמעותית הרבה יותר בכמות המיגרנות וכן בעוצמתן ביחס לנבדקים שקיבלו טיפול תרופתי קונבנציונלי.

טיפולים משלימים

גם צמחי מרפא מסייעים לטיפול במגרנותלעוצמה הרבה של טיפול בדיקור סיני מצטרפים במקרים רבים טיפולים משלימים ובפרט צמחי מרפא סינים – שכמובן מותאמים אישית לכל מטופל. לצמחי המרפא ישנו יתרון גדול על פני תרופות קונבנציונאליות, שכן אלה גורמות להצטברות רעלים בכבד, תופעה שבאופן טבעי אינה מאפיינת את צמחי המרפא (שאף להיפך, מחזקים את הצ’י של הכבד).

בנוסף לצמחי המרפא הסיניים, וכתוספת לדיקור סיני, מקפידים מטפלים ברפואה סינית גם להמליץ על תזונה חדשה למטופליהם. כשהמדובר במטופלים שסובלים ממיגרנות להמלצה זו חשיבות רבה במיוחד, שכן כאמור אחד הגורמים להופעת המיגרנות הוא תזונה לא נכונה. כמובן שהמטפל בדיקור סיני מתאים אישית את התזונה החדשה, בהתאם למצבו הפיזי של המטופל, ותוך התחשבות בהעדפותיו.