דיקור סיני לתינוקות

עד לפני מספר שנים דיקור סיני לתינוקות ופעוטות היה נשמע לנו כמו מדע בדיוני, אבל מסתבר שבימינו יותר ויותר הורים לוקחים את ילדיהם הרכים למטפלים ברפואה סינית – ורואים כי טוב.

הדיקור אינו כואב לתינוקלכאורה, התמונה של תינוק זעיר, או אפילו פעוט מעט יותר גדול, השוכב ובגופו נעוצות מחטים, היא תמונה עוכרת שלווה – אבל בפועל מדובר במחטים דקיקות וקטנות (אף יותר מאלה המשמשות לדיקור סיני במבוגרים), הן לא מוחדרות לעומק אלא למילימטרים ספורים בלבד (הודות לכך שאצל תינוקות ופעוטות רוב אנרגיית הצ’י מרוכזת ממש מתחת לעור ולא עמוק יותר) והן גם מוּצָאות במהירות. בנוסף, משך הטיפול בדיקור סיני לתינוקות ופעוטות קצר משמעותית מזה של מבוגרים, כמובן שהתינוקות והפעוטות לא חשים שום כאב, ובעיקר אלה התוצאות המרשימות של שיטת הטיפול שהגיעה אלינו מרפואה סינית מסורתית.

דאגנות יתר או הורות נכונה?

כל הורה מכיר את הדילמה הנצחית: התינוק איבד את התיאבון/ הפעוטה הקיאה/ הילד נראה חיוור/ יש לה חום גבוה – לתת תרופה או לחכות? לרוץ לרופא או שאין צורך? מצד אחד, תינוקות ופעוטות הם חסרי ישע, ובריאותם כמו גם כל רווחתם באופן כללי תלויה בנו ההורים. מצד שני, לא כל בכי של תינוק מצדיק ריצה לרופא ובמקרים רבים דווקא מתן האפשרות לגוף (גם הוא קטן כל כך…) להתמודד עם החיידק או המצוקה מפתחת את המערכת החיסונית שלו. הגבול בין אחריות הורית תקינה לבין דאגנות יתר והיסטריה לא תמיד משורטט בצורה ברורה, ועבור הורים רבים מדובר בצרה צרורה.

דיקור סיני – הטיפול הנכון לגוף המתפתח

דיקור סיני עוזר לגוף התינוק להיתפתחרפואה סינית, וכחלק ממנה גם דיקור סיני, היא הטיפול הטבעי והנכון לגוף – ובמיוחד לגוף התינוק שמתפתח וצומח כל העת. תרופה להורדת חום, למשל, אמנם מורידה את חום הגוף לרמה נורמלית ומקלה על מצוקת התינוק, אולם היא מתעלמת מהעובדה כי החום עצמו אינו הבעיה, ושלמעשה חום הגוף הוא אחד הכלים בהם משתמשת המערכת החיסונית כדי לחסל חיידקים שפלשו לגוף. דיקור סיני מחזק את המערכת החיסונית (ובנוסף מסייע בהפחתת תחושת האי נוחות) כך שזהו טיפול בריא יותר.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי עבור תינוקות ופעוטות בפרט דיקור סיני מהווה רפואה משלימה, ואין לוותר כליל על הרפואה המערבית – ובוודאי לא במקרים קשים (למשל, במקרה של חום – עלייה ניכרת בחום הגוף המלווה ברעידות ו/או אפתיה). היתרון הגדול של הדיקור לתינוקות ופעוטות הוא איזון הגוף וחיזוק המערכת החיסונית, כך שפשוט יש פחות צורך לפנות לעזרת רפואה קונבנציונלית.

רוב המצוקות של תינוקות ופעוטות קשורות למערכת הנשימה ולמערכת העיכול – שעדיין נמצאות בחיתוליהן בגילאים האלה, ולעיתים, מסיבות שונות, התפתחותן אינה תקינה. דיקור סיני פותר בהצלחה מצוקות שכאלה כגון כאבי בטן, גזים, עצירות, שיעול, אסטמה, הצטננויות חוזרות ונשנות ועוד. עוד מסייע דיקור סיני במקרים של דלקות אוזניים, אלרגיות, אקזמות, הפרעות בשינה וגם במקרים של התפתחות מוטורית לא תקינה דיקור סיני – לצד רפואה קונבנציונלית – עשוי לתרום לשיפור המצב.

טיפול בדיקור סיני לתינוקות כמו גם למבוגרים מתחיל באבחון, שמזהה את הסיבות האמיתיות למצוקה: אלה יכולות להיות חוסר איזון במרידיאנים השונים, חולשה של אחת ממערכות הגוף וגם תזונה לא נכונה, רעלנים המגיעים מהסביבה, גורמים גנטיים ומצוקה רגשית.

דיקור סיני להורים – והופ, התינוקות בריאים

תינוקות ופעוטות ניחנים ברגישות גבוהה וקולטים היטב את האווירה בבית (גם אם הם לא מבינים עדיין את השפה). מריבות בין ההורים, למשל, עשויות לגרום לדלקות אוזניים (כך התינוק חוסך לעצמו את הצורך לשמוע את הצעקות), וגם מתח וחרדות של ההורים יזלגו אל הפעוטות ויגרמו להם לחלות. טיפול בדיקור סיני, המאזן את אנרגיית הצ’י של ההורים ומוסיף להם מרגוע, יסייע גם לילדיהם.