מחקרים בתחום הדיקור הסיני

מחקרים על דיקור סיני הוכיחו את יעילות הטיפול בכאבי גב, מגרנותדיקור סיני הוא טיפול פופולארי מאוד בארצות רבות ברחבי העולם – אבל איכשהו תמיד כשמדברים על טיפול בדיקור סיני יש הטוענים כי מדובר באפקט פלסבו בלבד (או שאף מאשימים את המטפלים בשיטה בשרלטנות). הפקפוק אינו נחלת דיקור סיני בלבד, אלא מנת חלקן של שיטות טיפול אלטרנטיביות רבות ובהן שיאצו, EFT, ריברסינג, רייקי ועוד ועוד – כמובן שהמוני המטופלים שחוו דיקור סיני, ויצאו שבעי רצון מהטיפול ומהשינוי שהוא חולל בחייהם, הם עדות משכנעת לא פחות ממחקרים, ובכל זאת מעט חבל שאין מספיק מחקרים אודות דיקור סיני שיכולים “לסתום את הפה” למקטרגים.

לכמות הנמוכה של מחקרים אודות יעילות דיקור סיני יש שני גורמים עיקריים: האחד, קשה מאוד לשייך שיפור זה או אחר במצב הבריאות למחטים הזעירות, מה גם שבניגוד למשל לתרופות להורדת כולסטרול – שאת האפקטיביות שלהן ניתן לאמוד בקלות באמצעות רמות הכולסטרול בגוף, שכמובן ניתנות למדידה – הרי שדיקור סיני משפר את זרימת הצ’י בגוף, ואת האנרגייה הזו אנחנו עדיין לא יודעים למדוד. גורם שני הוא אינטרסים כלכליים רבי עוצמה: חברות התרופות הקונבנציונאליות הן תאגידים בעלי השפעה רבה, ויש להם אינטרס גדול בהאדרת התרופות שלהם וביטול כל שיטות הטיפול האלטרנטיביות – ועל כן הן מעודדות מחקרים אודות תרופות (ובנוסף, כפי שהתגלה במקרים רבים, גונזות מחקרים שתוצאותיהם אינם לרוחן).

מעט המחקרים שכן ניסו לבחון את יעילות הדיקור הסיני מצאו אותו אפקטיבי מאוד, והנה כמה מהם:

דיקור סיני ודלקת מפרקים

מחקר שנערך בספרד בשנת 2004 (ושממצאיו פורסמו בירחון בריטי יוקרתי – British Medical Journal) גילה כי דיקור סיני אפקטיבי מאין כמוהו בהפחתת תסמיני דלקת מפרקים (אוסטאוארטריטיס).

במחקר נטלו חלק 97 נבדקים, שכולם קיבלו טיפול תרופתי (תרופה המקבילה לוולטרן המוכר) – ומחציתם קיבלו בנוסף גם טיפולי דיקור סיני במשך 12 שבועות. אצל הנבדקים שנהנו מדיקור סיני לצד התרופה, ההשפעה של האוסטאוארטריטיס הייתה חמורה הרבה פחות. הכאבים היו חזקים פחות, הנוקשות במפרקים נמוכה יותר וטווח התנועה היה רחב יותר – וכל אלה הובילו את החוקרים למסקנה הנחרצת שלדיקור סיני השפעה מיטיבה של ממש על מצבם הבריאותי של החולים (ביחד עם התרופה).

באופן דומה גילו מחקרים אחרים כי גם דיקור סיני לכאבי גב עשוי להפחית משמעותית כאבים קשים אלה.

דיקור סיני והעלמת מיגרנות

בשנת 2004 נערך בבריטניה מחקר בהשתתפות 401 נבדקים שסבלו מכאבי ראש עזים בתכיפות גבוהה למדי – אותה תופעה ידועה לשמצה בשם מיגרנה. חלק מהנבדקים נהנו מטיפולי דיקור סיני, ואילו האחרים קיבלו תרופות “קונבנציונאליות”.

התוצאות היו חד משמעיות: הירידה בחומרת כאבי הראש בקרב קבוצת ה”דיקור הסיני” הייתה 34% (על סמך יומן מפורט שמילא כל נבדק ונבדק) – בעוד בקרב קבוצת ה”תרופות הקונבנציונאליות” הירידה הייתה 16% בלבד. בנוסף נרשמה בקרב המטופלים בדיקור סיני ירידה משמעותית בביקורים אצל רופא – ואפס ימי היעדרות מהעבודה.

דיקור סיני ובעיות פוריות

כשם שהשילוב בין דיקור סיני לבין תרופה “מערבית” התגלה כאפקטיבי מאוד עבור דלקת מפרקים, כך השילוב בין אקופונקטורה לבין IVF (הפריה חוץ גופית) התגלה כיעיל מאוד בקרב נשים שסבלו מקושי להרות – וזאת על-פי מחקר שנערך בגרמניה בראשית המאה ה-21 בהשתתפות 160 נשים: מתוך 80 הנשים שזכו לטיפול בדיקור סיני 34 הצליחו להרות – וזאת לעומת 21 בלבד בקבוצת הביקורת.

מחקר אחר שנערך בישראל גילה כי דיקור סיני אפקטיבי גם לפתרון בעיות פוריות בקרב גברים. במחקר השתתפו 34 גברים שספירת הזרע שלהם הייתה נמוכה וטמפרטורת שק האשכים הייתה גבוהה. לאחר סדרה של 8-10 טיפולי דיקור סיני אצל 17 מתוך 34 הגברים נרשמה ירידה בטמפרטורה ועלייה בספירת הזרע.