טיפול במיגרנה – כיצד טיפול אלטרנטיבי יכול לעזור?

על פי הערכות שונות, כמעט 15 אחוז מהישראלים מתמודדים עם מיגרנות, כאשר מדובר במחלה או תופעה שיותר נשים מתמודדות איתה מאשר גברים. כידוע, מיגרנה היא תופעה בה אנשים נאלצים להתמודד עם כאבי ראש חזקים שיכולים להשפיע על התפקוד שלהם ביום יום, ומן הסתם, להשפיע גם באספקטים נוספים של החיים, בין אם זה בעבודה, לימודים או כל דבר אחר.

בדרך כלל, נהוג היה להציע לאנשים שמתמודדים עם מיגרנה לפנות לאפיק של טיפול בתרופות. יש מקרים שזה אכן עוזר, אך יש בכך כמה בעיות. ראשית, הטיפול התרופתי יוצר בהן תלות שהוא לא בריא, שנית, ייתכן מאוד שבשלב מסוים התרופה לא תעזור כבר לטיפול בבעיה, שלישית, לתרופות יש תופעות לוואי שיכולות להשפיע בהיבטים אחרים, בין אם זה בדמות נדודי שינה, עייפות, סחרחורות, חוסר רצון לאכול ועוד.

לכן אנחנו יכולים לראות בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים אשר פונים לטיפול במיגרנה, באמצעות כלים אלטרנטיביים. מדובר על טיפולים שמתבססים על חומרים ואמצעים טבעיים אשר מותאמים באופן ספציפי למטופל על פי מצבו, גילו, ומה שהוא חווה. בצורה כזו, הרבה יותר קל לטפל בבעיה מצד אחד, וכן הטיפול איננו יכול לגרום לתחושה לא נעימה בהיבטים אחרים. במילים אחרות, טיפול במיגרנה באמצעים אלטרנטיביים יכול להתמודד עם הבעיה באופן ישיר, מבלי שיאלץ אותנו להתמודד עם בעיות בזירות אחרות.

לפני שנציג מספר דוגמאות להתמודדות בבעיה בהיבטים אלטרנטיביים, חשוב להדגיש כאן נקודה משמעותית. ישנם לא מעט אנשים שמציעים טיפול כזה. לפני שאנחנו ממהרים לקחת אותו, עלינו לבחון מי מציע, מה הוא מציע, איזה ניסיון יש לו בתחום והאם הטיפול באמת יכול לעזור לנו. אין טעם להתחיל טיפול מסיבה כזו או אחרת, אם קיים ספק מסוים בשאלה עד כמה הוא יכול לעזור לנו ואם הוא בכלל רלוונטי עבורנו.

דוגמאות לטיפול אלטרנטיבי במיגרנה

ראשית, אנחנו יכולים לשנות הרגלי תזונה. יש מחקרים שמלמדים שהתזונה שלנו יכולה להשפיע בצורות שונות על היווצרות מיגרנה והתדירות שלה. לכן אנחנו יכולים לבדוק בעזרת תזונאית מוסמכת, איזה מזון ומרכיבים יכולים להפחית ולהקל עלינו.

שנית, שימוש במרכיבים טבעיים. קמומיל, ג’ינגר, תפוחים ועוד שלל דוגמאות יכולות לעזור לנו ברמה שונה להפחית את עוצמת הכאב וכן את התדירות שלו. אגב, גם קפה יכול לעזור מאוד אם אנחנו צורכים אותו בכמות נכונה.

שלישית, עיסוי. באופן לא מפתיע עיסוי באזור הראש יכול לעזור לנו, בהנחה ואנחנו עושים אותו על בסיס קבוע ובצורה מקצועית. יש הסבורים שגם דיקור באזור הראש יכול לעזור, כמובן שהדבר חייב להתבצע אצל מדקר מקצועי.

נקודה נוספת, עלינו לוודא שאנחנו מפחיתים מעצמנו לחצים, בעבודה ובחיים בכלל. ככל שנפחית לחצים, נקטין את הסיכון להתמודד עם מיגרנות.