דרכי טיפול טבעיות באטופיק דרמטיטיס יש דבר כזה?

קיימות מספר מחלות המתעוררות מסיבות בלתי מובנות, אך ההשלכות שלהן בולטות, בלתי נעימות ופוגעות באיכות החיים הכללית של האדם הסובל מהן ושל הסובבים אותו. אטופיק דרמטיטיס הוא דוגמא מובהקת לסוג זה של מחלות. מדובר במצב בו העור נמצא במצב של גירוי תמידי. מצב זה קרוי גם “אסטמה של העור”. המקור של הבעיה הינו אימונולוגי, ובדיוק כמו כל תגובה אוטואימונית – מדובר בהתפרצות של מנגנוני הגנה כנגד פולש בלתי נראה כלשהו, מה שגורם לגוף לפנות כנגד עצמו למעשה.

דרכי טיפול באטופיק דרמטיטיס

תחום הרפואה הקונבנציונלית נותן פתרון אחיד פחות או יותר לבעיית האטופיק דרמטיטיס – משחות הכוללות סטרואידים בהרכבם, מה שמסייע להתמודדות עם הגרד. עם זאת, אנשים רבים מודאגים מההשפעה ארוכת הטווח של הסטרואידים, וכן מההתרגלות לסוג טיפול זה. חשיפה ארוכה לסטרואידים עשויה לגרום להתעוררות של אינספור בעיות אחרות המאופיינות בפצעונים ובזיהומים מכל הסוגים, ועד לבעיות הורמונליות, לפגיעה בחילוף חומרים, לסוכרת וכיוצא באלה. לטיפול בסטרואידים עשויה להיות השפעה על העור לכל אורך חיי האדם, ובאופן טבעי הורים לילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס עושים כל מה שביכולתם על מנת להימנע מכך.

טיפול נוסף הינו באמצעות קרני UVA ו-UVB, אך גם לטיפול זה יש השלכות שליליות, כולל התרחבות של נימי דם והפיכתו של העור לדק ולעדין עוד יותר. במילים אחרות, הבעיה העיקרית של כל הטיפולים הקונבנציונליים היא העובדה שכל סוג של טיפול אינו רק מצמצם את הסימפטומים של אטופיק דרמטיטיס, אלא גם פוגע במערכות אחרות בגוף, ובסופו של דבר נוצר מצב בו הנזק גדול מהתועלת.

העקרונות המנחים של טיפול באטופיק דרמטיטיס בצורה טבעית

ההנחה הראשונית והמשמעותית ביותר בטיפול טבעי באסטמה של העור היא שאין צורך להילחם בסימפטומים של המחלה, משום שהרבה יותר חשוב לתת מענה הדרגתי לבסיס של המחלה. כאמור, בסיס זה אינו ידוע בוודאות, אך עם זאת קיימות השערות הן לגבי המקור שלה והן לגבי גורמים המזרזים את ההתפרצות שלה. בנוסף, ניסיונות אלימים לדיכוי המחלה עשויים לגרום להתפרצות חמורה יותר בגילאים מבוגרים יותר, כולל בתור האסטמה הכרונית – אחותה הגדולה של אטופיק דרמטיטיס.

הדרכים הנטורופטיות לביצוע טיפול באטופיק דרמטיטיס כוללות שימוש בשמנים טבעיים המשפיעים בצורה מרגיעה על העור. מומלץ לשלב את השמנים עם אמבטיה יומיומית במים חמים (אך להימנע ממים בטמפרטורה גבוהה מדי, שיגרמו לעור להיכוות). בנוסף, נעשה ניסיון להתאים תוספי מזון המאזנים את המערכות השונות בגוף – בין השאר, נמצא קשר בין מחסור באומגה 3 לבין התעוררות של אטופיק דרמטיטיס. בין השמנים המועילים לאטופיק דרמטיטיס ניתן למצוא את הקמומיל הרומאי, פטצ’ולי, הדס ולבונה. לילדים מומלץ גם שמן הלבנדר.

כמו כן, חשוב לזכור שמצב נפשי עשוי גם הוא להביא להתפרצות ראשונית של המחלה וכן להחמרה שלה, לכן כדאי לנסות למצוא את המקורות למצבי לחץ וחרדה ולהביא להקלתם ההדרגתית. בסופו של דבר, כמו בכל מחלה כרונית – טיפול באטופיק דרמטיטיס עשוי להיות הליך ארוך, אך עם זאת, חשוב מכל – הוא מאפשר שיקום מלא וחיים בריאים.