טיפולים טבעיים וקונבנציונאליים לכאבי ברכיים

כאבי ברכיים יכולים להתעורר בכל שלבי החיים בין אם בעקבות פציעת ספורט, תאונה או שחיקת סחוס הנפוצה בעיקר בגילאים מבוגרים.
הסחוס מהווה מעין שכבת מגן וחיכוך למפרק וכאשר הוא נשחק מופיעים כאבי ברכיים אשר יכולים להתגבר ולהפוך גם לקשיי ניידות משמעותיים. כדי להימנע מכאבים בברכיים חשוב להגן על הברכיים ככל שניתן במיוחד בעת פעילות ספורטיבית בין אם זה באמצעות מגני ברכיים או בביצוע התרגילים בצורה מדויקת ולהימנע ממאמץ יתר.
במידה והכאב מחריף או שחל שינוי במפרק הברך כמו למשל, עוויתות, התנפחות, נוקשות או אדמומיות חשוב מאוד לגשת לאבחון רפואי אצל אורתופד ולבדוק מה ניתן לעשות.


מה חשוב לדעת על ניתוח החלפת מפרק

במקרים מסוימים בהם חלה שחיקה משמעותית במפרק הברך אין מנוס מלעבור ניתוח החלפת מפרק על מנת להחליף את האזור הפגום בשתל מלאכותי להתגברות על הכאב והשבת התנועה הטבעית.
שיקום מניתוח החלפת המפרק מלווה לרוב בטיפולי פיזיותרפיה והתאוששות עד החזרה לשגרה כאשר ההמלצה היא גם לעסוק בהתאם למצב האישי בספורט שמטיב עם הברכיים כמו שחייה או רכיבה על אופניים, כל אחד לפי יכולתו ומצבו. פעילות גופנית כמו גם טאי צ’י וכל פעילות המתאימה במניעת כאבים, כי כשסובלים מעודף משקל גובר הלחץ והעומס על הברכיים וירידה במשקל בעקבות פעילות ספורטיבית בשילוב אכילה נכונה יכולים לעזור מאוד בשיפור המצב.
ניתן להתמודד עם כאבי ברכיים גם בטיפולים משלימים שיכולים לסייע בהפחתת הכאב ושיפור התפקוד לרבות מתיחות שמותאמות למצב המטופל.

 

חשיבותם של פיזיותרפיה ודיקור סיני

 

פיזיותרפיה יכולה בהחלט לעזור כאשר במהלך תרגולי פיזיותרפיה מנסים לשפר את טווח התנועה, הגמישות, היציבות והאיזון ומבצעים מתיחות ותרגילים בדרך שמקלה על הכאב. דיקור סיני יכול מאוד לסייע בהתמודדות עם כאבי ברכיים במיוחד בעקבות דלקת מפרקים ניוונית, שהיא אחד הגורמים העיקריים להופעת כאבים במפרק הברך. על פי מחקרים, יש השפעות מקלות על הכאב בטיפול בדיקור סיני שיכולות להימשך לפחות 12 חודשים והדיקור מסייע גם לשיפור התפקוד הגופני במצב של אוסטאוארתריטיס.
לדיקור סיני השפעה אנטי דלקתית והוא גם משחרר אנדורפינים (הכימיקלים הטבעיים לשיכוך כאבים בגוף).
הרפואה המשלימה מציגה מגוון דרכים נוספות להתמודדות עם כאבי ברכיים כמו למשל, רפלקסולוגיה לשיפור זרימת הדם והלימפה, ניקוי רעלים ושיפור התגובה החיסונית להקלה ברמת הלחץ והפחתת דרגת הכאבים כאשר המטפל מפעיל לחץ בנקודות מסוימות בכפות הרגליים להפעלת מערכת האנרגיה והעצבים של הגוף.
מחקרים שונים הצביעו גם על החשיבות של טיפולים בחום וקור עם כאבים במפרק הברך בין אם מדובר באמבטיה חמה או כריות לחימום להפחתת אי נוחות במפרק וטיפול בקור כמו הנחת שקיות קרח לפרק זמן קצר על הברך. תרגול מדיטציה אף הוא מוזכר במחקרים כדרך להקלה בכאבי ברכיים. יש מטופלים שמנסים גם טיפול באמצעות כוסות רוח ויש המדמים את השפעתן לתהליך של מסאג’ וכן לתוצאה של שיפור זרימת הדם לאחר הטיפול בכוסות רוח. נטילת ויטמינים ומינרלים כמו מגנזיום וכורכומין יכולים לשפר את הכאב וכן פעילות במים כמו הידרותרפיה וכן תזונה מסוימת המטיבה על דלקות על בסיס מאכלים עם רכיבים אנטי דלקתיים. פעולת עיסוי יכולה לסייע מאוד בהפגת הכאבים וגם בשיפור זרימת הדם.

ברגע שחל שינוי באזור המפרק ומופיעים כאבי ברכיים חשוב לבדוק מה ניתן לעשות כדי להקל על הכאב ולשפר את התפקוד באמצעות מה שמציעה הרפואה הקונבנציונלית והמשלימה ולפי חומרת המצב. בדקו שיטת מסורתיות וחדשניות לשיפור תפקוד מפרק הברך.