רפואה משלימה לחולי דמנציה

מחלת הדמנציה היא מחלה לא פשוטה, הנובעת בדרך כלל מניוון של המוח. המחלה מאופיינת בבעיות זיכרון קשות, קושי בתפקודים כמו קריאה וכתיבה, חוסר התמצאות בסביבה, ובהמשך אף עלולה לגרום לשינוי בהתנהגות, ביכולות השיפוט, הסקת מסקנות ואפילו בכושר המוטורי. 

 

כאשר המחלה מתקדמת מאוד, יש צורך בסיוע סיעודי או בשיכון במוסד סיעודי, שכן הלוקה בה מאבד את עצמאותו באופן מלא. לרוב, חולי דמנציה הם חלק מהאוכלוסייה המבוגרת, ונדיר למצוא אותה אצל צעירים. 

 

טיפול לחולי דמנציה

למחלה הזו אין ריפוי מלא, שכן מדובר על מחלה ניוונית. מה שניתן לעשות באמצעות הרפואה הוא לעכב את התפתחות המחלה וכך להאריך את עצמאות המטופל ואת אורך החיים. ישנן תרופות מסוימות המסייעות לעשות זאת, וככל שמתחילים את הטיפול מוקדם יותר, כך טוב יותר.

 

מעבר לטיפול הקונבנציונלי הכרוך במתן תרופות, גם רפואה משלימה יכולה לסייע לחולי דמנציה. טיפולים אלו – ביניהם נטורופתיה, תרפיות במוזיקה, הומיאופתיה, רפואה סינית ועוד – עוסקים בעיקר במניעה, ולכן כדאי להתחיל בהם עוד טרם הופיעו תסמיני המחלה או ממש בראשיתה. הסיבה היא שטיפולים אלטרנטיביים פועלים על עקרון מניעת המחלה מלכתחילה, ושמירה על איזון בגוף. למרות האמור, טיפולים אלטרנטיביים יכולים לסייע גם כאשר המחלה מתדרדרת ואפילו כשהיא מגיעה לשיאה. 

 

רפואה אלטרנטיבית לחולי דמנציה

טיפולים אלטרנטיביים משפרים את איכות החיים באופן משמעותי. טיפולים אלו, מלבד שהם משפרים את איכות החיים, גם מקלים על המצב הרגשי ומסייעים לטיפול במערכת העצבים הפגועה. הנה כמה מהטיפולים המוצעים לחולי דמנציה:

 

 

  • נטורופתיה – נטורופתיה היא סוג של רפואה אלטרנטיבית העושה שימוש בתזונה בריאה, צמחי מרפא, תמציות פרחים ועיסוי טיפולי. נטורופתיה יכולה לסייע לשקם את מערכת העצבים ולחזק אותה, וכן להרגיע את החולה ולהפיג מתחים. בין הצמחים הידועים בטיפול במחלה אפשר למצוא את הרוזמרין, הקינמון והפסיפלורה. כמו כן, כדאי לעבור לתזונה שאינה מעובדת ומורכבת ממזונות המיטיבים עם המוח, כמו אגוזים, דגים וזרעים. 
  • דיקור סיני – דיקור סיני מנסה להחזיר את איזון האנרגיה בגוף, ולשחזר את התפקוד החסום. דיקור סיני יכול לסייע במאפיינים השונים של המחלה, וכן לשפר את התסמינים הנפשיים, כמו נדודי שינה ודיכאון.  
  • ארומתרפיה – טיפול זה מבוסס על שמנים אתריים בליווי עיסוי טיפולי. גם ארומתרפיה מסייעת להרגעה והפגת מתחים, שניהם חשובים מאוד לטיפול במחלה. כמו כן, ישנם שמנים מסוימים שיכולים לשפר את הקוגניציה בקרב חולי דמנציה או אלצהיימר. בין השמנים המוכרים אפשר למצוא את הלבנדר והמליסה.
  • טיפול במוזיקה – מוזיקה היא חלק חשוב בטיפול בחולי דמנציה, שכן למוזיקה השפעה ייחודית מאוד בכל שלבי המחלה, אפילו הקשים שבהם. מוזיקה משפרת את מצב הרוח ומעוררת תחושות טובות מאוד אצל המטופל. הסיבה שמוזיקה כל כך אפקטיבית נטועה במקבצים שלה, היוצרים תגובה שכלית ונפשית באזורים מרכזיים במוח. 

 

 

המאמר נכתב באדיבות רשת עמל ומעבר.