בין דיקור סיני לדיקור יפני

הרפואה ההוליסטית, והרפואה הסינית בפרט, מקבלים מקום של כבוד בעולם הרפואה הישראלי. מתופעת נישה השמורה לחובבי הז’אנר, היא הפכה לאפיק טיפול נפוץ ומרכזי שניתן היום להשיג בקופות החולים ובקליניקות מובחרות ורופאים רבים מהרפואה הקונבנציונלית ממליצים ומפנים יותר ויותר למטפלים בשיטות הסיניות. 

יעילות מרבית הטיפולים שמציעה הרפואה הסינית כיום מוכחת מחקרית ומביאה עמה תוצאות משנות חיים עבור טופלים רבים. רובנו שמענו על אקופונקטורה, הדיקור סיני, מעטים, אמנם נתקלו במושג “דיקור יפני”. שיטה זו, החדשנית יחסית ומבוססת על הדיקור הסיני המסורתי, כובשת את עולם הרפואה ההוליסטית ומביאה עמה מספר יתרונות משמעותיים. העיקרון זהה, הדיקור היפני מתבסס על הפילוסופיה ותפיסת הגוף הסינית הרואה את הגוף כשלם ומזהה נתיבי זרימת אנרגיה בגוף – המרידיאנים – אשר בהם עשויים לחלול חסימות. החדרת המחטים בנקודות שונות על גבי המרידיאנים, משחררת את החסימות ומקלה על הסימפטומים. עם זאת, ישנם כמה הבדלים משמעותיים בין הדיקור הסיני המסורתי לחידוש היפני, ועיקרם:

אופי האבחון

בשיטה הסינית, נעשה שימוש בשיטות מסורתיות עתיקות לאבחון בעיית המטופל. דרך שיטה ייחודית לבדיקת דופק ועל ידי בדיקת הלשון, יכול המטפל לאבחן אי-איזונים שונים בגופו של המטופל ולהתאים את הטיפול האופטימלי. לאחר אבחון כללי, נשאל המטופל סדרה של שאלות על מנת לאשש את האבחנה ולוודא כי הטיפול המותאם נותן מענה לכל הקשיים. 

לעומת זאת, בטיפול היפני מושם הרבה פחות דגש על שיטות האבחון הללו. בשיטה היפנית האבחון נעשה בעיקר דרך בדיקות רפלקסים בנקודות שונות בגוף, כמו הגב, הראש, הבטן וכו’. המטפל מאתר נקודות רגישות או כואבות בגוף ומסייע למטופל להבין היכן התחושה היא שונה מאשר באזורים אחרים בגוף. לאורך בדיקת האבחון, ממפה המטפל את נקודות הרגישות בגוף המטופל ומזהה את חוסר האיזון לפי תבנית הנקודות. לאורך הטיפול נבחנים הרפלקסים והרגישויות וככל שאלו פוחתים, ניתן לדעת האם הטיפול יעיל. 

המחטים והשימוש בהן

הבדל משמעותי נוסף בין הדיקור הסיני ליפני הוא באופן השימוש במחטים. המחטים היפניות דקות בהרבה מאחיותיה הסיניות. המחט העדינה מוחדרת אל הגוף באמצעות מוליך מיוחד שמסייע לגעת בנקודה המדויקת ונכנסת פחות עמוק אל הגוף. דבר זה הופך את הדיקור היפני לפולשני ובקושי ניתן להרגיש את המחטים בגוף. הטיפול היפני עושה שימוש באמצעים נוספים על מנת לעודד את פעולת המחטים ולספק גירוי נוסף. למשל, על ידי חימום המחטים. הבערה של צמח המוקסה המסורתי על גבי המחטים מספק חום מבוקר שמסייע לטפל בנקודות הרגישות.

יעילות הטיפול

נמצא במחקרים כי הדיקור היפני נמצא יעיל באופן ניכר יותר מהסיני, בעיקר בכל הקשור לטיפולים באזור הראש ולבעיות אורתופדיות. לכאבים בגפיים, לעקצוצים ומגבלות בתחושה, לחוסר ריכוז, מיגרנות, דיכאון ובעיות עצביות שונות, דיקור יפני הוא אחת משיטות הטיפול היעילות שניתן לנקוט בהן.