טיפול בדורבן – דיקור סיני או מדרסים

דורבן היא אחת הבעיות היותר מציקות וגם היותר נפוצות – דיקור סיני מסייע להעלים אותה וגם מדרסים איכותיים עשויים להוות חלק מהפיתרון למצוקה.

מהו דורבן?

דורבן הוא השם המקובל לכאבים בעקב כף הרגל, כאבים ששמם המדעי הוא Plantar Fasciitis (או, אם תרצו, מחלת החיתולית הכפית). למרות השמות החביבים, מדובר בכאבים שעלולים להיות קשים מאוד ולהגביל בצורה משמעותית את יכולת התנועה של האדם, ועל כן חשוב מאוד לטפל בהם בהקדם ולא להזניח את הנושא מתוך מחשבה שהכאבים ייעלמו לכעומת שבאו.

הגורמים להיווצרות דורבן הם פעילות גופנית אינטנסיבית מדי (ללא בנייה הדרגתית של יכולות הגוף), השמנת יתר ובפרט עלייה משמעותית במשקל תוך זמן קצר, הליכה ממושכת עם נעליים שאינן מתאימות לכף הרגל או עמידה לאורך זמן רב יחסית, פלטפוס (מצב בו אין קשת בכף הרגל אלא היא שטוחה) ופגיעה בגיד האכילס (הגיד הגדול בגופנו שמחבר את העקב עם שריר התאומים). גם אנשים מבוגרים חשופים יותר לפגיעה זו, מאחר שיכולת בלימת הזעזועים של הרגל שלהם פחות אפקטיבית.

כל המצבים הנ”ל גורמים לעומס יתר על רקמת ה- Plantar Fascia שמחברת את העקב עם אזור האצבעות בכף הרגל, וכתוצאה מכך נוצרים קרעים זעירים באותה רקמה ובעקבותיהם דלקת. הדלקת גורמת להופעתה של בליטה קטנה הנראית כמו עצם של דורבן, ומכאן שמה המקובל של המחלה, אולם כאמור הבעיה היא לא הבליטה אלא הכאבים שמקשים מאוד על התנועה ופוגעים באופן כללי באיכות החיים.

דיקור סיני במקרה של דורבן

אם הרפואה המערבית מתמקדת בכאב, הרי שרפואה סינית מטבעה צוללת אל עומק הבעיה ובוחנת את הסיבות להיווצרותה, וכך הדבר גם במקרה של דורבן. אדם הסובל ממצוקה זו עובר אבחון כללי ותשאול מקיף לגבי הרגליו ובפרט בכל הקשור לפעילות גופנית, הליכה, עמידה ושימוש בנעליים.

אזור העקב נשלט על ידי הכליות, ועל כן טיפול בדורבן מבוסס על הסדרת אנרגיית הצ’י של הכליות וחיזוקן באופן כללי. גם חוסר איזון של יין ויאנג בגב או באגן עלול להוביל לבעיות יציבה שיוצרות לחץ על העקב ועל כן מופיע הדורבן, ומטפל מיומן בדיקור סיני מקדיש תשומת לב גם לכך ובוחר נקודות דיקור בהתאם. איבר נוסף שכדאי לבדוק את תפקודו ואת אנרגיית הצ’י בו – שריר התאומים.

בחלק מהמקרים מתווסף לדיקור גם שימוש בצמחי מרפא ספציפיים לאדם הפגוע, על מנת לתמוך בריפוי. עוד כדאי לציין כי ככל שמתחילים בדיקור סיני בסמוך להופעת הכאב, כך מספר הטיפולים הנדרש קטן יותר.

מדרסים

במקביל לטיפול בדיקור סיני, גם מדרסים לדורבן יכולים לעזור – הן על מנת לתמוך בתהליך הריפוי של העקב ושל כף הרגל, והן על מנת למנוע הישנות התופעה המכאיבה.

מדרס איכותי כמו זה המיוצר בחברת פיקספיט משנה את האופן בו מתחלק העומס על האזורים השונים בכף הרגל והופך אותו ל”נכון” יותר, כלומר מקטין את הסיכון כי רקמת ה- Plantar Fascia תסבול מעומס יתר ותיקרע. בנוסף, הקלת הלחץ הקיים באזור העקב תורמת לריפוי.

חשוב להדגיש כי לא בכל מקרה של דורבן מדרסים יפחיתו את הכאב וימנעו את חזרת המחלה, וכי חשוב לבחור מדרסים בהתאמה אישית (ולא מדרסי מדף) על מנת להבטיח אפקטיביות מקסימלית של צעד זה.