דיקור סיני וקוסמטיקה

טיפולים קוסמטיים והשגת מראה צעיר בדיקור סינידיקור סיני, הלא הוא אחד מאבני היסוד של רפואה סינית באופן כללי, מפורסם בכל העולם בזכות יכולות הטיפול המופלאות שלו בשורה ארוכה של מחלות ומצוקות. דבר פחות ידוע אודות דיקור סיני הוא מידת האפקטיביות הגבוהה שלו כטיפול אנטי אייג’ינג, ועובדת היותו הדרך הנכונה והבריאה להשגת מראה צעיר יותר (לצד הרגשה טובה יותר באופן כללי).

מהו דיקור סיני?

דיקור סיני (או בשמו הלועזי, אקופונקטורה) הוא שיטת טיפול עם הצלחות מוכחות לאורך אלפי שנים, החל מימי האימפריה הסינית הקדומה ועד ימינו אנו, שבהם טיפול בדיקור סיני נפוץ ברוב מדינות העולם, ולמעשה הוא נמנה על הטיפולים האלטרנטיביים שפרצו את ה”גטו” של הרפואה האלטרנטיבית ומוצעים כיום, למשל, במסגרת קופות החולים השונות בארץ.

דיקור סיני מבוסס על כך שלכל איבר בגוף, ולכל מערכת בו, יש אנרגיית צ’י. עודף צ’י באיבר מסוים, חוסר צ’י במקום זה או אחר, או חסימה בזרימת הצ’י – כל אלה פוגעים בתפקוד התקין של הגוף. דיקור סיני נועד להסדיר את זרימת הצ’י ולהבטיח כמות נאותה מהאנרגייה החיונית הזו בכל מקום.

הדרך שבה דיקור סיני משיג את המטרה היא באמצעות מחטים זעירות המוחדרות אל מתחת לעור בנקודות הרלוונטיות למצוקה. מטפל ברפואה סינית שעבר הכשרה נאותה יודע לזהות אצל האדם את הסיבות העמוקות למצוקה בגינה פנה לטיפול בדיקור סיני, ועל פי סיבות אלה להתאים נקודות דיקור (שמספרן הוא כמה מאות, והן מפוזרות לאורך המרידיאנים הראשיים).

אנטי אייג’ינג ומדוע דיקור סיני הוא כה אפקטיבי?

האופציה של שימוש בדיקור סיני למטרות קוסמטיות התגלה במקרה (כמו דרכי טיפול ותרופות רבות): חולים בבית חולים בסין שסבלו משיתוק בפנים (עקב בעיה נוירולוגית) טופלו בדיקור סיני – והצוות נדהם לגלות שלא רק השיתוק נעלם, אלא שעור הפנים נראה צעיר יותר ורענן יותר. הרפואה הסינית החלה לחקור את האפשרות להשתמש בדיקור סיני למטרות קוסמטיות, וראתה כי טוב. קמטים זעירים נעלמו כלא היו, קמטים עמוקים טושטשו, גוון הפנים הפך בריא יותר, כתמי זקנה התפוגגו, שרירי הפנים חוזקו וכן הפכו גמישים יותר ובאופן כללי המראה הפך צעיר יותר ומתוח יותר.

הסיבה לכך היא שדיקור סיני, גם כשמטרתו המוצהרת היא קוסמטית והצערת עור הפנים, פועל על מערכות רבות בגוף. זרימת הדם לפנים משתפרת, חמצן רב יותר מגיע לרקמות השונות, רעלים רבים מנוקזים מהגוף, ובנוסף מוגבר ייצור הקולגן והאלסטין (אלסטין הוא חלבון המאפשר לעור לחזור למצבו המקורי אחרי צביטה, למשל, וקולגן, החלבון שמהווה כ-6% ממשקל גוף אדם, מסייע לאלסטין להפוך את הרקמות לגמישות ובכך להעניק לאדם מראה צעיר יותר).

להשגת מראה צעיר יותר נדרשים בין 8 ל 12 טיפוליםכמה טיפולי דיקור סיני נדרשים לשם השגת מראה צעיר יותר?

התשובה משתנה כמובן מאדם לאדם, בהתאם למצבו ההתחלתי ולמטרה שהוא מציב לעצמו. בעיקרון ניתן להתחיל עם טיפולי דיקור סיני למטרות קוסמטיות כבר בגיל 35-40, כשעור הפנים עדיין צעיר יחסית, וגם בגילאים מבוגרים יותר, כשהקמטים עמוקים יותר, דיקור סיני למטרות קוסמטיות הוא הפתרון.

ברוב המקרים מספר הטיפולים הנדרש הוא בין 8 ל-12, בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע. לאחר תקופה זו והשגת השינוי המיוחל כדאי להמשיך עם הטיפולים על מנת לשמר את ההישגים – מה גם שטיפולים אלה כאמור לא רק מצעירים את עור הפנים אלא גם מנקזים רעלים מהגוף, מפחיתים מתח וחרדות הכרוכים בהתבגרות והזדקנות, משפרים את איכות השינה ומגבירים את החיוניות.

קהל יעד ספציפי לדיקור סיני למטרות קוסמטיות הוא נשים אחרי לידה, שסובלות מעור פנים פחות בריא – במקרים רבים אלה נשים שנהנו מדיקור סיני בהריון וראו עד כמה גדולה האפקטיביות של המחטים הקטנות.