טווינה

נקודות מגע בכף הידטווינה (יש הכותבים את המילה “טווינא”) היא שיטת טיפול ברפואה סינית – אם תרצו, המקבילה המזרחית לפיזיותרפיה. פירוש המילה טווינה הוא דחיפה ומשיכה (Tui פירושו לדחוף, ו- Na משמעו למשוך, בסינית כמובן), ואכן טיפול טווינה כולל את שתי הפעולות המנוגדות והמשלימות (היין והיאנג, כמקובל במסורת הסינית) וביחד עיסוי לאזורים השונים של הגוף לשם המרצת זרימת הצ’י בהם ואיזונה.

בדומה לדיקור סיני (אקופונקטורה) ולשיאצו, הטווינה מפעילה נקודות המפוזרות על גבי המרידיאנים החשובים (אותם מרידיאנים המקושרים לאיברים דוגמת הכליות, הכבד, הלב וכו’), ובכך מאפשרת זרימה תקינה של הצ’י אל אותם איברים ומפוגגת בעיות ומצוקות שונות.

יתרונות הטווינה

טווינה היא אחת מ”כוכבות” התחום הרחב הנקרא רפואה סינית – ולא בכדי. היא נסמכת על רפואה סינית מסורתית ומשלבת לתוכה ידע מתקדם מתחומי הפיזיולוגיה והאנטומיה. הטווינה מציעה טיפול דינאמי מאוד (במקרים רבים בשילוב דיקור סיני), טיפול אפקטיבי בעיקר לגבי בעיות אורתופדיות (אך לא רק).

יתרון אחד של הטווינה הוא הסתמכותה על אבחון מפורט וספציפי לכל אדם ולכל מצוקה (דבר שלא תמיד קיים בפיזיותרפיה, טובה ומועילה ככל שתהיה). שילוב בין טווינה לדיקור סיני יכול להימנע ממגע באזור הכאב, ולאיין אותו דווקא באמצעות נקודות מרוחקות (הקשורות לאזור הכאב ע”י מרידיאנים).

במה מטפלת הטווינה?

סמל המייצג את הרפואה האלטרנטיביתאורח החיים המודרני יוצר עומסים רבים על המפרקים, שמועדים לסבול מכאבים. גם הצוואר והגב לא תמיד עומדים במעמסה, וכך גם הגידים והרצועות השונות בגוף. כתף קפואה, מרפק טניס, כאבי ברכיים, פריצת דיסק, תסמונת תעלת כף היד, צוואר כואב – בכל אלה מטפלת הטווינה, כאמור על סמך אבחון מפורט, גם פיזית (מגע הוא מרפא רב עוצמה) וגם אנרגטית.

בנוסף, מטפל ברפואה סינית המתמחה בטווינה מטפל גם בבעיות נוירולוגיות (כגון פציאליס או מיגרנות), הפרעות שינה שונות, חרדות, מועקות וכעסים.

דיקור סיני וטווינה – חיבור רב עוצמה

במקרים רבים, מציעים מטפלים ברפואה סינית למטופליהם שילוב של דיקור סיני וטווינה. שילוב זה התגלה כאפקטיבי מאוד, שכן העיסוי תוקף את הכאב מצד אחד, המחטים תוקפות אותו מצד שני – ומעטים הכאבים שעומדים בפני “מתקפה” משולבת שכזו.

דיקור סיני מבוסס על זיהוי איברים ומערכות בגוף שאינם מאוזנים, וכן על אבחון המרידיאנים שלא פועלים כהלכה. בעקבות האבחון נבחרות נקודות דיקור, מתוך כמה מאות נקודות המפוזרות לאורך המרידיאנים החשובים – ואל נקודות אלה מוחדרת מחט (מדובר במחט דקיקה במיוחד כך שלא כרוך כאב במסגרת טיפול בדיקור סיני – התחושה הרווחת בקרב מי שעובר טיפול בדיקור סיני היא עקצוצים קלים וזרם, זרם של אנרגיה שמתחולל בגוף). החדרת המחט מדרבנת את הגוף להפריש חומרים חיוניים (אנדורפינים והורמונים) וכן מסדירה את זרימת הצ’י לאיברים הרלוונטיים.

השילוב בין הטווינה ויכולותיה לבין איזון הצ’י באמצעות הדיקור יעיל במיוחד כנגד כאבים (כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי צוואר וכו’).

כיצד לבחור מטפל בטווינה וברפואה סינית בכלל

סמל מהמזרח הרחוקרפואה סינית הופכת יותר ויותר פופולארית במערב (במסגרת עליית קרנה של הרפואה המשלימה באופן כללי), וגם בישראל המגמה ברורה: עוד ועוד אנשים בוחרים במסלול של הפיכה למטפלים ברפואה סינית, כך שבפני אלה המעוניינים לעבור טיפול בטווינה (עם או בלי דיקור סיני) עומדות אפשרויות רבות.

הבחירה במטפל בטווינה אינה פשוטה. רצוי מאוד לבקש מהמטפלים השונים ביניהם אתם מתלבטים לאפשר לכם גישה אל מטופלים קודמים שלהם (על מנת שאלה יחוו דעתם על הטיפול), וכמובן לפרט את לימודיהם ואת ניסיונם (לניסיון יש תפקיד חשוב מאוד ברפואה סינית בכלל ובדיקור סיני וטווינה בפרט). בנוסף רצוי לבקש פגישת היכרות ללא התחייבות, שכן לחיבור האישי בין המטפל למטופל חשיבות רבה כשפונים לטיפול ברפואה סינית.