דיקור סיני – עתיד, הווה ועבר

טיפול דיקור סיני בגבהיא חלק ממסורת עתיקה שהחלה כבר לפני אלפי שנים, חלק בלתי נפרד מחייהם של רבים (וההולכים ומתרבים), ועל פי כל התחזיות בעתיד היא אף תהפוך דומיננטית יותר – גבירותיי ורבותיי, קבלו את האקופונקטורה (דיקור סיני).

דיקור סיני, המהווה נדבך מרכזי ברפואה הסינית, הוא חלק מגל הולך וגואה של שיטות טיפול ברפואה אלטרנטיבית – שחלקן, יש להודות, הן פרי גחמה של אדם בודד ש”המציא” שיטה שלא בהכרח משפרת את חיי המטופלים, אבל חלקן הגדול מעוגן במסורות ובידע רפואי מצטבר. שיטות אלה, ובפרט רפואה סינית על ענפיה השונים, תופסים מקום מרכזי יותר ויותר לצד הרפואה ה”קונבנציונלית” ובמקרים רבים גם כתחליף טבעי, מאוזן ובריא לתרופות ולחומרים כימיים.

דיקור סיני – כבר לפני אלפי שנים

עוד לפני אלפי שנים, והרבה לפני שידע האדם לייצר מחטים דקיקות כמו אלה המשמשות כיום לדיקור סיני, ביצעו מטפלים ברפואה סינית פעולות דיקור באמצעות מחטים שסותתו מאבנים או מעצמות דגים – ממצאים לטיפולים אלה (שכמובן לא התפשטו עדיין בכל העולם, כמו בימינו, אלא היו מוגבלים לממלכת סין – ושבניגוד לימינו, היו כרוכים בכאב…) ניתן לראות במוזיאונים לרפואה סינית.

בהמשך התבצע דיקור סיני באמצעות מחטי נחושת, שגם הן היו עבות באופן משמעותי מאלה המשמשות כיום בטיפולים. גילוי הכסף והזהב, וחקר מתכות אלה על ידי מטפלים ברפואה סינית כבר לפני שנים רבות רבות, הביא לשכלול נוסף של המחטים ולאפקטיביות גבוהה יותר של דיקור סיני.

הבסיס המוצק והמשמעותי להפיכת דיקור סיני לשיטת טיפול מובילה נמצא ב”ספר הרפואה של הקיסר הצהוב” – ספר המפורסם שהניח את היסודות לרפואה סינית. על פי האגדה נכתב ספר כ- 2,600 שנים לפני הספירה, ועד היום משתמשים בו סטודנטים בלימודי רפואה סינית מסורתית.

מענה למגוון רחב של מצוקות

בימינו, כאמור, דיקור סיני הוא טיפול פופולארי הנותן מענה למגוון רחב של מצוקות, פיזיות ורגשיות: חרדות, כאבי גב, בעיות עיכול (מעי רגיז, פיסורה, טחורים ועוד), מיגרנות, אלרגיות, בעיות פוריות, דלקות חריפות, פריצות דיסק, PMS, מנופאוזה, לחץ דם גבוה, הפרעות שינה ועוד.

מחט דיקור סיניעבור חלק גדול מהמצוקות הנ”ל ניתן למצוא הוכחות מדעיות ליעילות הדיקור. כך, לדוגמה, פורסמו ב- 2004 ב- “British Medical Journal” תוצאות מחקר שבחן טיפולים שונים במקרה של אוסטאוארטריטיס (דלקת מפרקים בברכיים). על פי התוצאות טיפול בדיקור סיני + וולטרן היה יעיל יותר מטיפול באמצעות וולטרן בלבד, והדיקור לבד היה אפקטיבי יותר מוולטרן בלבד.

הדרך לכך עוברת דרך נקודות הדיקור, שפזורות בגוף לאורך המרידיאנים הראשיים. החדרת מחט דקיקה – בזווית הנכונה, במהירות הנכונה ולמשך הזמן הנכון – אל נקודה מדויקת מאפשרת זרימת צ’י (אנרגיית החיים) תקינה במקום שבו קודם לכן היא הייתה חסומה (או שהיה עודף צ’י/ חוסר צ’י) ומתוך כך מפוגגת את הסיבות להיווצרות המצוקה.

העתיד צהוב

למשל, אנטיביוטיקה. כשרק התגלתה, היא התקבלה בתשואות והמין האנושי האמין כי נמצא מזור לשורה ארוכה של מחלות הנגרמות מחיידקים. אכן, השחפת לדוגמה התמעטה באופן דרסטי – אבל החיידקים, גם בלי ללמוד על צ’רלס דרווין ותורת האבולוציה, פיתחו חסינות לאנטיביוטיקה.

מחט ודרקון - שני סמלים סינייםרפואה אלטרנטיבית, ובתוכה דיקור סיני, לא נלחמת בחיידקים, אלא מחזקת את המערכת החיסונית ומאזנת את מערכות הגוף וכך הופכת אותו פשוט לחסין בפני חיידקים. בנוסף, דיקור סיני כחלק מטיפול ברפואה סינית באופן כללי, משנה את אורח החיים מן היסוד ומעניק לאדם טיפול הוליסטי ומקיף – כך שהוא פשוט פחות חולה.

עקרונות אלה של הרפואה הסינית הופכים אותה, לדעת עתידנים רבים, לגורם יותר ויותר דומיננטי בעתיד – שבו לא נסתפק בלהבריא במהרה אלא נרצה להיות פחות חולים.