דיקור סיני לטיפול בכאבי גב

עמוד השדרה הוא הבסיס שלנו (ולא בכדי הביטוי “יש לו עמוד שדרה” הוא מטאפורה לאדם סמכותי שיודע מה הוא רוצה ומשיג את זה). עמוד השדרה נושא את משקל פלג גופנו העליון ומאפשר לנו להיות יציבים וזקופים, אבל הוא גם רגיש לפגיעות, מחלות, זיהומים ובנוסף לא תמיד הוא מצליח לעמוד בעומס – דיקור סיני לכאבי גב מעניק לעמוד השדרה את התמיכה שהוא כה זקוק לה.

הרפואה המערבית, במקרים רבים, מרימה ידיים לנוכח כאבי גב. רפואה סינית חוקרת את הסיבות העמוקות והאמיתיות להיווצרות כאבי הגב (סיבות שיכולות לנבוע מכמה מקורות) ודרך הטיפול בהן (באמצעות דיקור סיני ו/או שיטות אחרות כמו טווינה למשל) מסייעת לגב לעמוד בעומס הנדרש ממנו ומפוגגת את הכאבים.

כאבי גב – כמעט כולם סובלים מהם

כאבי גב הם אחת הבעיות הנפוצות ביותר בעולמנו – על פי סטטיסטיקות עדכניות לא פחות מ-80% מבני האדם יסבלו בשלב זה או אחר מכאב גב ברמה זו או אחרת. בחלק ניכר מהמקרים כאבי הגב יחלפו מעצמם, גם ללא טיפול, אולם בהיעדר טיפול במקורות הכאב (כמובן שהטיפול לא חייב לכלול דיקור סיני), וללא שינוי באורח החיים, הם עלולים לחזור. כמו כן, בכ-10 עד 20 אחוז מהמקרים הכאבים לא נעלמים מעצמם ויש צורך לטפל בהם. כאבי גב הם אחת הסיבות המרכזיות לפנייה לעזרת רפואה אלטרנטיבית, שכן הרפואה המערבית, כאמור, עומדת אובדת עצות במקרים רבים של כאבי גב.

מבנה עמוד השדרה

נהוג לחלק את עמוד השדרה לשלושה אזורים: האזור הצווארי שבו 7 חוליות שתפקידן להחזיק את הראש, האזור החזי שבו 12 חוליות שכולן מחוברות לצלעות, והאזור המותני הנקרא גם גב תחתון ובו 5 חוליות שמחזיקות את כל פלג הגוף העליון. אזור רביעי כולל את הסקרום (עצם העצה) ואת עצם הזנב ועצם העצה. בסך הכל יש 24 חוליות בחלק העליון ועוד 8 עד 10 חוליות באזור עצם העצה ועצם הזנב. החוליות מופרדות על-ידי דיסקים שתפקידם לבלום את הזעזועים הפוקדים את הגוף ולהגן על החוליות (פריצת דיסק היא אחת הסיבות העיקריות לפנייה לעזרת דיקור סיני). בתוך החוליות עובר חוט השדרה שמהווה חלק משמעותי במערכת העצבים המרכזית – בתוכו שוכנים עצבים המקושרים לגפיים ולאיברים הפנימיים.

מטפל ברפואה סינית מקצועי ורציני מכיר היטב את מבנה עמוד השדרה (לימודי אנטומיה הם חלק בלתי נפרד מלימודי רפואה סינית) וידע זה משמש אותו בבואו לאבחן את המקור לכאבי הגב.

חשיבות האבחון בטרם מתחילים בדיקור סיני

דיקור סיני לא יוצא לדרך בטרם מתבצע אבחון מקיף של האדם. כאבי גב יכולים לנבוע כתוצאה מבעיה במפרקים, מפגיעה בחוליות, מחולשה של השרירים, מפגיעה עצבית או מקרע ברצועות. גם יציבה לא נכונה, נשיאת משאות כבדים מדי בצורה לא בריאה, היעדר פעילות גופנית, מתח, משקל עודף המכביד על עמוד השדרה ותזונה לקויה עשויים לגרום לכאבי גב, ועל כן ישנה חשיבות רבה לאבחון המדויק של הסיבות עוד בטרם מתחילים בדיקור סיני או בטיפול ברפואה סינית באופן כללי. בפרט ייבחן מצבן של הכליות שכן הן משפיעות מאוד על הגב, וחוסר איזון באנרגיית הצ’י של הכליות עשוי להיות הגורם לכאבי גב. שרירים תפוסים בגב, כך על פי רפואה סינית, הם תוצאה אפשרית של חוסר איזון באנרגיית הצ’י של הכבד, וגם בכך יש לטפל.

דיקור סיני לכאבי גב נהנה מתוצאות מרשימות, ומאחר שכל מי שחווה הקלה משמעותית מספר על כך למכריו, אין פלא שהאקופונקטורה זוכה לפופולאריות רבה בקרב הסובלים מבעיות גב.

חשוב להדגיש כי דיקור סיני אינו טיפול כואב כלל וכלל, וכי בנוסף לאיזון המערכות השונות הוא מדרבן את הגוף להפריש אנדורפינים שתורמים אף הם לשיכוך הכאבים.

שיטה נוספת לטיפול בכאבי גב היא ע”י טיפול באמצעות רפואה סינית. טיפול זה נועד לאנשים הסובלים מכאבי גב, כאבי ראש וכאבים שאינם פיזיולוגיים בהכרח.

הטיפול מתבצע ע”י מומחה בתחום הרפואה הסינית ויש צורך לעבור בדיקות מקיפות של בדיקת לחץ דם ובדיקה של מצב רפואי תקין כדי לא לפגוע בתהליך הטיפול