דיקור סיני נגד דיכאון

דיקור סיני הוכח כיעיל במצבי דיכאון קליניאחד האתגרים הגדולים ביותר של דיקור סיני הוא טיפול בדיכאון. המילה “דיכאון” משמשת לתיאור שני מצבים – האחד, הפרעה נפשית שכוללת ערך עצמי ירוד, חוסר הנאה מהחיים, היעדר עניין, תחושות ורגשות שליליים כלפי הכל ולפעמים גם אובדנות – כל אלה לזמן ממושך; המצב השני הוא זמני יותר, ואמנם גם הוא כולל עצב, דכדוך, חוסר הנאה, אובדן תיאבון וקושי להירדם – אבל הוא נחשב תגובה טבעית לחוויות בלתי נעימות, כל עוד מדובר במצב ארעי שחולף כעבור פרק זמן סביר. באופן טבעי, טיפול בדיקור סיני יהיה אפקטיבי יותר ככל שהדיכאון פחות עמוק. במקרים של הפרעה נפשית חמורה ניתן להיעזר בדיקור סיני אבל מומלץ לפנות גם לאנשי מקצוע בתחום הנפש (פסיכיאטרים וכו’).

סוגי דיכאון

דיכאון קליני (המכונה גם דיכאון מז’ורי) הוא ההפרעה הנפשית שגורמת לאדם לשקוע במרה שחורה לאורך פרקי זמן ממושכים. בין הסימפטומים של דיכאון זה ניתן למנות הפרעות שינה, חולשה, אובדן תיאבון וירידה של ממש במשקל או דווקא התקפי אכילה ועלייה במשקל, התקפי זעם ובכי, תחושות ייאוש, ויתור על אינטראקציות חברתיות, אובדן עניין בכל סוג של פעילות, דימוי עצמי ירוד וביקורת עצמית מופרזת, קושי לקבל החלטות ומחשבות בעלות אופי אובדני. מחקרים שכללו סריקות MRI גילו כי מוחם של הסובלים מדיכאון קליני מתאפיין באמיגדלה מוגדלת והיפוקמפוס בתפקוד נמוך.

סוג אחר של דיכאון הוא כאמור הדכדוך, שגם הוא כרוך בתחושות קשות, הפרעות אכילה ושינה ואובדן הנאה. דיקור סיני אפקטיבי מאוד במקרים כאלה, ובייחוד מונע מהדכדוך להתפתח לכדי דיכאון מז’ורי (בזכות השבירה של מעגל השליליות, שבהיעדר טיפול עלול להזין את עצמו ולהעצים את עצמו עוד ועוד).

דיכאון אחר הוא דיכאון לאחר לידה, שגם הוא מתחיל בצורה הקלה יותר אך אם לא מאובחן בזמן ומטופל מיידית עלול להחמיר. דיקור סיני בהריון תורם רבות למניעת התפתחות דיכאון זה, שכן הוא מאפשר לאם לצלוח את תשעת החודשים הדרמטיים ואת הלידה, שגם היא חוויה מטלטלת, בצורה מאוזנת ובריאה ומתוך שלווה ועוצמה.

מצב מסוכן אחר הוא מעברים חדים בין דיכאון לבין אופוריה – מצב זה מכונה בשם הפרעה דו-קוטבית (מאניה דיפרסיה), וגם הוא, באופן טבעי, מקשה מאוד על קיום חיים תקינים. בתקופה האחרונה נוספה על כל אלה הפרעה חדשה יחסית – דיכאון בקרב בני נוער בגיל ההתבגרות. גיל זה מועד לפורענות עקב השינויים המשמעותיים בכל ההיבטים ועקב הרגישות הגבוהה כמו גם הקשיים איתם מתמודדים המתבגרים. דיקור סיני מסייע כמובן לא רק למבוגרים אלא גם לבני נוער ואף לילדים.

דיקור סיני והקלה במקרים של דיכאון

דיקור סיני הוא אחד הכלים הבולטים של הרפואה הסינית (לצד טווינה, צ’י קונג, צמחי מרפא ועוד). לאחר אבחון יסודי ומקיף (שלב קריטי בדיקור סיני), יוחדרו אל גוף המטופל מחטים זעירות שיפוגגו את המתח, ירגיעו את כל המערכות ויטפלו נקודתית באיברים שהצ’י בהם התגלה כלא מאוזן.

למשל, דיכאון המלווה בחולשה ואובדן תיאבון מעיד על צ’י ירוד בטחול, דיכאון המלווה בחרדות ותחושת לחץ בחזה נובע בדרך כלל מחוסר דם בלב, ואילו דיכאון שנרשמים בו שינויי מצברוח תכופים מעיד על תקיעות בזרימת הצ’י בכבד ועל צורך לשחרר את התקיעות באמצעות דיקור סיני.

במקביל לדיקור סיני, מקיים המטפל ברפואה סינית שיחה עם המטופל ומנצל את נסיונו כדי להאיר את חייו מזוויות חדשות ומעודדות יותר. ברוב המקרים הוא גם ימליץ לא רק על דיקור סיני, אלא גם על פורמולות צמחי מרפא (שאותן כמובן יתאים באופן אישי למטופל) וכן על שינוי תזונה – ובפרט סילוק מזונות שעברו עיבוד, קמח לבן ואלכוהול, והוספת מאכלים עתירי חלבונים (שמעניק לגוף אנרגיה וחיוּת), ומאכלים שידאגו כי הגוף ייצר מספיק סרוטונין (נוירוטרנסמיטור שבזכותו נוצר מצברוח מרומם).